Kwaliteitsregistraties

Wat verandert er?

De NVMDL heeft twee kwaliteitsregistraties die zijn ondergebracht bij DICA. Binnen de DGEA worden gegevens verzameld over de kwaliteit van endoscopieën in Nederland. De DRCE registreert alle complicaties die gerelateerd zijn aan endoscopieën. De meeste centra in Nederland leveren al data aan beide registraties. Per 1 januari 2026 treedt de Wet kwaliteitsregistraties zorg (wijziging van de Wkkgz) in werking. Dit betekent:

DGEA en DRCE zijn opgenomen in het Register voor kwaliteitsregistraties.

  • Alle zorgaanbieders (UMC’s, ziekenhuizen, ZBC’s) die gastrointestinale endoscopieën uitvoeren, zijn verplicht data aan te leveren aan deze registraties.
  • Algemeen uitgangspunt bij de implementatie in 2026 is dat alle betrokken partijen zo spoedig mogelijk voldoen aan alle verplichtingen van de gewijzigde Wkkgz.

 

Wat betekent dit voor u als MDL-arts?

Indien u al data aanlevert aan DGEA/DRCE:

  • U kunt data blijven aanleveren zoals u dat nu gewend bent.
  • Er hoeven geen eigen wijzigingen te worden doorgevoerd in pseudonimisering, identifiers of aanleverprocessen totdat de landelijke pseudonimiseringsdienst is ingericht. Lees hier meer over op de website van SSC-DG.
  • Controleer op het Codman Dashboard van DGEA en DRCE of de aanlevering van data succesvol verloopt. Klik hier voor toegang tot en meer informatie over het Codman Dashboard.

Indien u nog geen data aanlevert aan DGEA/DRCE:

  • U wordt geacht zo spoedig mogelijk aan de aanleververplichting te voldoen.
  • U kunt zich hier aanmelden bij DGEA en DRCE.

 

Financiering

Zorgverzekeraars Nederland wordt de structurele financier van kwaliteitsregistraties die zijn opgenomen in het register. In 2026 geldt nog een afwijkende regeling:

  • Registraties die in 2025 door Zorgverzekeraars Nederland (ZN) werden gefinancierd, blijven dat in 2026.
  • Registraties die door zorgaanbieders werden gefinancierd, blijven dat ook in 2026. Facturering gebeurt door de registratiehouder.

 

Meer informatie en relevante links

 


In de Clinical Audit Board voor de DRCE en DGEA hebben de volgende MDL-artsen zitting:

Voorzitter DRCE/DGEA:

  • Prof. dr. P. Fockens / Dr. M. Ledeboer
  • Dr. A. van Esch, namens de MDL-Raad Kwaliteit
  • Dr. P.J. van der Schaar, namens de Commissie Endoscopie NVMDL
  • Dr. M.A.M.T. Verhagen, namens de MDL-Raad Beroepsbelangen
  • Vacature, commissie ICT NVMDL

De wetenschappelijke commissie van de CAB bestaat nu verder uit:

  • Karlijn Nass, arts-onderzoeker, namens DICA
  • Manon van der Vlugt, Evelien Dekker, Monique van Leerdam, Rob Ouwendijk, MDL-artsen
  • Manon Spaander namens de RCMDLs
  • Sander van der Beek, internist, namens NIV
  • Thalia Hummel, kinderarts, namens sectie MDL-kindergeneeskunde
  • Miangela Lacle, patholoog, namens de NVVP
  • Kistel de Laat (RVC), Joost van Vliet (Olympus), Lennard Spanjer (HIX) namens de verslagleggingssystemen.

Magma

Uitgave juni 2026        Uitgave maart 2026       

                    
__________________________________________

groene_mdl_logo.jpg

Commissie Groene MDL
______________________________________

De NVMDL is lid van de
Federatie van Medisch Specialisten (FMS)

 FMS logo_1.jpg
______________________________________

Richtlijnendatabase FMS

richtlijnendatabase_banner2017_0.png

______________________________________

MDL Fonds

MDL fonds logo.PNG

 

 

De NVMDL heeft in samenwerking met het MDL Fonds brochures over de meest voorkomende aandoeningen gemaakt.

 

U kunt deze vernieuwde en gratis te bestellen folders inzien via de MDL Fonds website